Τετάρτη, 1 Μαΐου 2019

ΣΧΟΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΜΗΜΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΙΔΡΥΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΊΑ


Επιστημονική Διημερίδα[1]
 Ελλάδα και Βαλκάνια στον 20ό αιώνα V[2]
 Πάρκο Εθνικής Συμφιλίωσης, Γράμμος,[3]
ΛΙΒΑΔΙΑ ΚΟΤΥΛΗΣ, 3-5 Μαΐου 2019
Παρασκευή, 3 Μαΐου

18:15-19:00 Έναρξη Διημερίδας


Χαιρετισμοί: Αλβανός Ραϋμόνδος - Βλασίδης Βλάσης - Δορδανάς Στράτος

Εισαγωγική ομιλία

Σκουλίδας Ηλίας Γ.,  Οι «βορειοηπειρώτες» και το ελληνικό κράτος στον Ψυχρό Πόλεμο


1η Συνεδρία
ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΒΑΛΚΑΝΙΑ: ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ
19:00-20:00

Πρόεδρος: Σίσιου Γιάννης
Τακού Παρθένα-Σταθεροπούλου Ελένη, Η απογραφή του 1913 στη Θεσσαλονίκη  υπό τη διοίκηση του Κωνσταντίνου Ρακτιβάν

Κουπουρτιάδου Μαρία, Β΄ Βαλκανικός Πόλεμος: Η μάχη Κιλκίς-Λαχανά

Αζίμ Ναζία, Η Συνθήκη του Βουκουρεστίου και το διπλωματικό παρασκήνιο στο τέλος του Β΄ Βαλκανικού Πολέμου

Συζήτηση

2η Συνεδρία

20:00-21:00

ΑΠΟ ΤΟΝ Α΄ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟΝ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟ Ι

Πρόεδρος: Μαντζούρας Ρωμύλος

Σερβάκη Ειρήνη-Τσερκεζίδου Ευγενία-Μητσιάνης Γιάννης, Η Αντάντ στη Θεσσαλονίκη

Τέλλου Μαγδαληνή, Η ελληνική αντιπροσωπεία στο Συνέδριο Ειρήνης των Παρισίων1918-1919

Κόνιαρη Αθανασία-Καραδήμα Αναστασία, Η ελληνική εξωτερική πολιτική κατά την τελευταία πρωθυπουργία του Ελευθερίου Βενιζέλου (1928-1932)

Συζήτηση


Σάββατο, 4 Μαΐου

3η Συνεδρία
ΑΠΟ ΤΟΝ Α΄ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟΝ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟ ΙΙ: ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ-ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΙΑΚΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ
10:00-11:00

Πρόεδρος: Σανταλίδου Μελίκα

Λούντζη Χάιδω, Ο Βαλκανικός Ταχυδρόμος και οι αφηγήσεις για τους Ρουμάνους και τους Βούλγαρους στην έναρξη της Μικρασιατικής εκστρατείας  (1919)

Μπουλάκου Ευανθία, Στο δρόμο προς τη συνθήκη των Σεβρών: Ελληνικές αφηγήσεις για τους Βούλγαρους (εφημερίδα Καιροί, 1920)

Βασιλειάδης Λάζαρος, Αναγκαστικές μετακινήσεις ελληνικών πληθυσμών από τη Σοβιετική Ένωση στο ελληνικό κράτος κατά τον Μεσοπόλεμο

Συζήτηση

4η Συνεδρία

ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΒΑΛΚΑΝΙΑ: Β΄ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
11:00-12:15
Πρόεδρος: Μιχαήλ Δόμνα

Γκάτσιου Παναγιώτα, Η «γλώσσα» του εχθρού: Έλληνες διερμηνείς στην υπηρεσία των γερμανικών Αρχών Κατοχής

Κυνικλή Μάρθα-Αλίκη, Σκούφιας Θανάσης, Η πείνα στην Κατοχή, 1941-1944

Τζίμα Σπυριδούλα-Ρούση Κατερίνα, Το καθεστώς Αντωνέσκου και η συμμετοχή της Ρουμανίας στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο

Παπαδοπούλου Ταξιάρχα, Το «Ανεξάρτητο Κροατικό Κράτος», 1941-1945

Συζήτηση

Διάλειμμα

5η Συνεδρία

Η ΕΒΡΑΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΤΟΝ Β΄ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ

12:30-13:45

Πρόεδρος: Αντωνίου Γιώργος

Μπαλάσης Αλέξανδρος, Θεσσαλονίκη: Μια άγνωστη Πατρίδα

Φωτογλίδης Χρήστος, «Ξεθάβοντας την Ιστορία»: Η καταστροφή του εβραϊκού νεκροταφείου της Θεσσαλονίκης

Δημήτρης Μητσόπουλος, Πολεμώντας για την Πατρίδα: Οι Θεσσαλονικείς Εβραίοι στον ελληνοϊταλικό πόλεμο

Πανταζή Μαρία, Εβραίοι στην Αντίσταση: Η περίπτωση της μάχης του Καράλακα Θεσσαλίας

Συζήτηση


6η Συνεδρία

17:00-18:30

Αλβανός Ραϋμόνδος, Ιστορικός περίπατος στα δάση της περιοχής με παράλληλη συζήτηση για το πώς συνδέεται ο Γράμμος με τα γεγονότα της δεκαετίας του 40


7η Συνεδρία
Η ΕΛΛΑΔΑ, ΤΑ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΕΥΡΩΠΗ ΣΤΟΝ ΨΥΧΡΟ ΠΟΛΕΜΟ
18:30-19:45

Πρόεδρος: Κωσταρέλλα Ιωάννα

Τσιαπάλας Βασίλης-Λιάκος Παναγιώτης, Η ανάδυση των κομμουνιστικών καθεστώτων στα Βαλκάνια μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο

Ανδρουλάκη Κορνηλία-Γκομπετζισβίλι Νέλη-Βίτσα ΑλίκηΠολιτικές και κοινωνικές ελευθερίες στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία κατά τη διάρκεια του κομμουνισμού (1949-1989)

Λυκάκη Αργυρώ, Γερμανικός Μεταπόλεμος: Η συγκρότηση των δύο γερμανικών κρατών ως την ανέγερση του Τείχους το 1961

Βλασίδης ΒλάσηςΑποκτώντας σχέσεις με τον ιδεολογικό εχθρό μου: Το βασίλειο της Ελλάδος και η Λαϊκή Δημοκρατία της Πολωνίας (1948-1974)

Συζήτηση


8η Συνεδρία
Η ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ ΤΗΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ
19:45-20:30

Πρόεδρος: Μουτίδης Σωκράτης

Αγλαΐα Σακελλάρη, Οι γιουγκοσλαβικοί πόλεμοι: Η περίπτωση της Βοσνίας και ο διεθνής παράγοντας (1991-1995)

Σιαπικούδη Ελένη, Μεταβατική δικαιοσύνη: Οικοδομώντας ένα κοινό μέλλον στη Βοσνία

Συζήτηση


Κυριακή, 5 Μαΐου


Πεζοπορική διαδρομή προς το ύψωμα «Χάρος»


 Η ιστορική ξενάγηση που γίνεται κάθε Κυριακή θα γίνει κανονικά και θα αρχίσει στις 12




ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ

Αζίμ Ναζία, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Αλβανός Ραϋμόνδος, Επιστημονικός Συνεργάτης του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων για τον
Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία, Πάρκο Εθνικής Συμφιλίωσης
Ανδρουλάκη Κορνηλία, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Αντωνίου Γιώργος, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΑΠΘ
Βασιλειάδης Λάζαρος, υποψήφιος διδάκτορας, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Βίτσα Αλίκη, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Βλασίδης Βλάσης, Επίκουρος Καθηγητής, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Γκάτσιου Παναγιώτα, μεταπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Γκομπετζισβίλι Νέλη, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Δορδανάς Στράτος, Επίκουρος Καθηγητής, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Καραδήμα Αναστασία, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Κόνιαρη Αθανασία, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Κουπουρτιάδου Μαρία, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Κυνικλή Μάρθα-Αλίκη, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Κωσταρέλλα Ιωάννα, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, ΑΠΘ
Λιάκος Παναγιώτης, προπτυχιακός φοιτητής, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Λούντζη Χάιδω, προπτυχιακή φοιτήτρια, Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Λυκάκη Αργυρώ, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Μαντζούρας Ρωμύλος, Ιστορικός ερευνητής
Μητσιάνης Γιάννης, προπτυχιακός φοιτητής, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Μητσόπουλος Δημήτρης, προπτυχιακός φοιτητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΑΠΘ
Μιχαήλ Δόμνα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Νηπιαγωγών, Πανεπιστήμιο Δυτικής
  Μακεδονίας
Μουτίδης Σωκράτης, Δημοσιογράφος
Μπαλάσης Αλέξανδρος, προπτυχιακός φοιτητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΑΠΘ
Μπουλάκου Ευανθία, προπτυχιακή φοιτήτρια, Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Πανταζή Μαρία, προπτυχιακή φοιτήτρια, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Α.Π.Θ
Παπαδοπούλου Ταξιάρχα, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Ρούση Κατερίνα, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Σακελλάρη Αγλαΐα, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Σανταλίδου Μελίκα, Φιλόλογος, Μέλος της ομάδας Προφορικής Ιστορίας Καστοριάς
Σερβάκη Ειρήνη, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Σιαπικούδη Ελένη, μεταπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Σίσιου Γιάννης, Διδάκτωρ Ιστορίας της Τέχνης ΠΔΜ, Εφορία Αρχαιοτήτων Καστοριάς
Σκουλίδας Ηλίας, Επίκουρος καθηγητής, Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Σκούφιας Θανάσης, προπτυχιακός φοιτητής, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Σταθεροπούλου Ελένη, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Τακού Παρθένα, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Τέλλου Μαγδαληνή, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Τζίμα Σπυριδούλα, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Τσερκεζίδου Ευγενία, προπτυχιακή φοιτήτρια, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Τσιαπάλας Βασίλης, προπτυχιακός φοιτητής, ΒΣΑΣ, ΠΑ ΜΑΚ
Φωτογλίδης Χρήστος, προπτυχιακός φοιτητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΑΠΘ


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου